Matura z fizyki – co pojawi się na egzaminie

Jak obecnie wygląda Matura z fizyki (nauka)? Egzamin ten nie należy do najłatwiejszych, więc warto zabrać się wcześniej do nauki. Nie należy też zapominać, że na rozwiązanie egzaminu mamy dokładnie 180 minut, czyli całe 3 godziny. Przy tym matura dostępna jest wyłącznie na poziomie rozszerzonym, tak więc pojawią się na niej zadania otwarte i zamknięte o dużo wyższym poziomie, aniżeli ćwiczenia, z którymi mieliśmy do czynienia na zwykłych lekcjach fizyki. Co warto wiedzieć na temat tego egzaminu? Czy każdy poradzi sobie z fizyką na poziomie rozszerzonym?

Twoje oczekiwania

Zamiast zdecydujesz się na pisanie egzaminu maturalnego z fizyki, zastanów się nad tym, czy chcesz udać się na studia związane z tym przedmiotem. Jeśli nie, możesz wybrać łatwiejszy przedmiot maturalny. Z drugiej strony, jeśli dobrze sobie radzisz z fizyką i wiesz, że uzyskasz dobry wynik, jak najbardziej możesz podjąć się takiego egzaminu. Najlepiej od razu rozpisz sobie plan, którego będziesz się trzymać przez najbliższe miesiące nauki. Oczywiście, nie musisz sztywno za nim podążać, jednak dobrze jest mieć rozpiskę, która przynajmniej w mały sposób nakreśla drogę, jakiej masz się trzymać. Im więcej przed tobą nauki, tym lepiej zacząć wcześniej. Warto też poprosić o pomoc starszych kolegów, którzy zdawali fizykę w poprzednich latach. Z pewnością chętnie podzielą się z tobą swoim doświadczeniem i przemyśleniami związanymi z maturą.

Samodzielna nauka czy korepetytor?

Kolejną istotną decyzją, którą będziesz musiał podjąć w trakcie nauki, jest to, czy wybrać korepetytora. Jeśli masz duże braki w fizyce, takie działanie jest wręcz polecane. Pamiętaj jednak, że większość rzeczy tylko na pierwszy rzut oka wydaje się skomplikowana. Jeśli podejdziesz do nauki ze spokojem i dystansem, a przede wszystkim dasz sobie czas, możesz odkryć, że spora część zadań jest całkiem prosta. Nie zapomnij jednak o powtórkach. Te są ogromnie ważnym etapem w przygotowaniach maturalnych.

About the Author

You may also like these